Erasmus 2026 – podsumowanie

Erasmus 2026 – podsumowanie

17 maja 2026 Bez kategorii 0

Zespół Szkół w Nowem jest już po kolejnej mobilności uczniów i nauczyciela w ramach programu ERASMUS+, numer Projektu: 2025-1-PL01-KA121-VET-000336161, Akcja 1 Mobilność Edukacyjna w sektorze Kształcenie i Szkolenie Zawodowe w ramach otrzymanej przez szkołę Akredytacji. W praktykach zawodowych wzięło udział 11 uczniów kształcących się w zawodach: technik logistyk, technik informatyk oraz fryzjer, pod opieką dwójki opiekunów Pani Iwony Łachut-Jaworskiej i Pani Magdaleny Kaczmarek odbyli dwutygodniowe mobilności w Granadzie. Poza uczniami  także jeden nauczyciel odbywał staż branżowy. Dzięki temu projektowi uczestnicy mogli zdobywać doświadczenie w międzynarodowym środowisku pracy, rozwijać swoje umiejętności językowe oraz poznawać realia funkcjonowania firm za granicą.  Wszyscy uczestnicy mobilności pracowali w dużych hiszpańskich firmach logistycznych, informatycznych oraz w zakładzie fryzjerskim Granadzie. Uczniowie i uczennice zapoznali się ze stanowiskami  pracy, poznali przepisy BHP, organizowali swoje stanowiska pracy, obsługiwali różne urządzenia komputerowe, wykonywali powierzone im obowiązki, a także współpracowali z hiszpańskimi kolegami i koleżankami. Najważniejsze zadania jakie wykonywali w nowych miejscach praktyk to:

  • fryzjerzy:

– organizowanie i wyposażanie stanowiska pracy zgodnie z przydzielonym zadaniem
– stosowanie przepisów bhp, ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska
– wykonanie zabiegu mycia włosów i skóry głowy z uwzględnieniem różnych technik masażu
– zaplanowanie zabiegu mycia włosów i skóry głowy z uwzględnieniem rodzaju skóry głowy
– zorganizowanie i wyposażanie stanowiska pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii
– wykonywanie dezynfekcji sprzętu i stanowiska pracy
– dobieranie środków ochrony osobistej
– przygotowanie klienta do zabiegu
– dobieranie środków do pielęgnacji i regeneracji włosów
– dobieranie środków do stylingu
– przygotowanie klienta do zabiegu koloryzacji włosów
– wykonanie zabiegu koloryzacji włosów

  • logistycy:

– przyjmowanie, przechowywanie i wydawanie towaru
– kompletacja zamówień
– koordynowanie pracy magazynu oraz zaopatrzenia
– współpraca z dostawcami oraz klientami firmy
– zdobywanie umiejętności prowadzenia dokumentacji magazynowej i transportowej oraz obsługiwanie   programów magazynowo-sprzedażowych

– obsługa skanerów kodów QR

– zabezpieczanie towaru przed kradzieżą
– prowadzenie ścisłej współpracy między magazynem a działem sprzedaży
– przyjmowanie i wydawania towaru, etykietowania, oznaczania
– formowanie i deformowanie paletowych jednostek ładunkowych

  • informatycy:

– organizowanie i wyposażanie stanowiska pracy zgodnie z przydzielonym zadaniem
– stosowanie przepisów bhp, ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska
– obsługiwanie urządzenia wykorzystywanych w miejscu praktyk
– konfiguracja i rekonfiguracja BIOS
– sprawdzanie poprawności montażu urządzeń komputerowych
– weryfikowanie poprawności działania komputera po modernizacji
– zabezpieczanie systemu komputerowego przed zagrożeniami
– zastosowanie polityki kopii bezpieczeństwa
– skonfigurowanie ustawienia systemu operacyjnego według wskazań użytkownika
– naprawa urządzeń komputerowych

Praktyki zawodowe stanowiły główny element projektu, jednak równie ważną jego częścią był bogaty program kulturowy, który pozwolił uczestnikom lepiej poznać historię, tradycję i codzienne życie Hiszpanii. W ramach tego programu uczniowie i nauczyciele mieli okazję uczestniczyć w licznych wycieczkach i wydarzeniach, takich jak: zwiedzanie Granady, w tym dzielnic Albaicín, Realejo oraz Sacromonte,  wycieczka do malowniczej Nerjy, wizyta w słynnej Alhambrze, będącej jednym z najważniejszych zabytków Hiszpanii,  udział w tradycyjnym pokazie flamenco, wyjazd do Malagi, gdzie uczestnicy odwiedzili Muzeum Automobilizmu oraz Muzeum Picassa, zwiedzanie Klasztoru Kartuzów oraz imponującej katedry, udział w zajęciach w parku naukowym, a także udział w ciekawych warsztatach kulinarnych, podczas których poznaliśmy smaki Andaluzji i samodzielnie przygotowywaliśmy tradycyjne potrawy.

Udział w projekcie Erasmus+ był dla wszystkich uczestników niezwykle cennym doświadczeniem. Uczniowie mieli okazję zastosować swoją wiedzę w praktyce, rozwinąć samodzielność oraz kompetencje interpersonalne, a nauczyciele wzbogacili swój warsztat pracy o nowe doświadczenia branżowe. Podróż stała się dla wszystkich cennym doświadczeniem w pokonywaniu lęku przed tym, co nowe, niespodziewane i nieznane. Wszyscy uczestnicy mobilności uzyskali bardzo wysokie oceny i pochwały od swoich pracodawców.

Projekt pokazał, jak ważne jest łączenie edukacji zawodowej z poznawaniem innych kultur. Tego typu inicjatywy nie tylko podnoszą kwalifikacje uczestników, ale również kształtują otwartość, tolerancję i gotowość do działania w międzynarodowym środowisku. Udział w Erasmus+ to inwestycja w przyszłość – zarówno uczniów, jak i całej społeczności szkolnej.

Iwona Łachut-Jaworska

LINK DO RELACJI NA FACEBOOK

Zdjęcia z programu kulturowego

Zdjęcia z praktyk


Przejdź do treści