Wycieczka do kopalni soli w Kłodawie

Wycieczka do kopalni soli w Kłodawie

4 kwietnia 2023 Bez kategorii 0

W piątek 31 marca odbyła się ogólnoszkolna wycieczka do największej i zarazem najgłębszej kopalni soli w Polsce. Uczestniczyli w niej uczniowie z klas  technikum i liceum. Podziemna trasa turystyczna znajduje się na poziomie 600 metrów pod ziemią, do której młodziej naszej szkoły dostała się zjeżdżając z prędkością 6 m/s szybem górniczym „Michał”, co dało niezapomniane wrażenie.

Obiekt jest wyjątkowy pod wieloma względami. Jest najmłodszą kopalnią w Polsce, gdyż powstała w latach 50-tych XX w. Wydobywana sól ma ponad 200 mln lat i powstała w okresie cechsztyńskim z odparowania mórz i oceanów. Ma wiele odcieni od białej, różowej po błękitną, co jest wielką rzadkością. W obiekcie pobito kilka rekordów, w tym Guinnessa w 2007 r.  w kategorii najniżej odbywającego się koncertu muzycznego na świecie z widownią dla 500 osób, a w 2022 r. z okazji Światowego Dnia Przywracania Czynności Serca rekord Polski na najgłębiej przeprowadzoną lekcję resuscytacji krążeniowo-oddechowej.  

Trasa turystyczna, którą pokonała młodzież została udostępniona w 2004 r. i zwiedza ją rocznie ponad 300 tys. turystów. Liczba ta jest ściśle określona ze względu na to, że jest to czynny zakład zatrudniający ok. 800 pracowników. W kopalni stosuje się wyłącznie komorowy system eksploatacji, z pozostawieniem półek i filarów międzykomorowych. Początkowo wydobycie prowadzono na poziomach 450 i 600 m, obecnie prace górnicze prowadzi się na głębokości 750 m. Zasoby na tym poziomie zapewniają pracę kopalni na następne dziesiątki lat.  

Sól wydobywana w Kłodawie znajduje zastosowanie jako sól kuchenna, dla przemysłu spożywczego, rolnictwa, przemysłu chemicznego i w drogow-nictwie. Struktury kłodawskiego wysadu solnego mają długość 26 km i maksymalnie 2 km szerokości. To część wielkiej struktury solnej ciągnącej się od Izbicy Kujawskiej po wieś Solca Wielka  długości 63 km. 

Program zwiedzania obejmował m.in. prelekcję n/t historii powstania złóż kłodawskich, zastosowania soli, przejście wyrobiskami korytarzowymi do podziemnej kaplicy św. Kingi – opiekunki górników solnych. Młodzież miała również okazję obejrzenia wyeksploatowanych komór solnych i możliwość zobaczenia maszyn używanych w podziemnym górnictwie. Jedna  z około tysiąca komór  miała imponujące wymiary – 15m wysokości i ponad 200m długości. Na 11 poziomach komory oddzielone były półkami i filarami międzykomorowymi  o grubości ok 15 metrów. Zaprezentowano również młodzieży materiały wybuchowe stosowane przy wyrobiskach oraz wizualizację samego wybuchu. 

Wycieczka stanowiła żywą lekcję geografii. Przekazana wiedza przez przewodnika była bardzo rzetelna ze względu na jego pasję i przywiązanie to tego wyjątkowego miejsca. 

Wszyscy uczestnicy wycieczki na zakończenie otrzymali pamiątkę w postaci bryły różowej soli. 

Był to dzień niezapomnianych wrażeń.

Przejdź do treści